Pokazywanie postów oznaczonych etykietą 2009. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą 2009. Pokaż wszystkie posty

2010/01/02

Kiedy Nowy Rok nadchodzi...

Kiedy Nowy Rok nadchodzi kieliszek nie zaszkodzi,

Kufel piwa to za mało,

Litr szampana by się zdało,

Trzeba opić wszelkie troski, by następny rok był boski…

/Pan Stanisław - kucharz Piwnicy Prasowej przy ul. Jezuickiej 6/8, Stare Miasto, Warszawa/

2009/10/11

Co na katar? Tabaka w rogu!

Na katar dobra może okazać się tabaka. Amerykańscy Indianie używali tytoniu na długo przed Europejczykami. Jednakże oni zażywali go przez nos, podczas gdy Europejczycy zwykli tytoń palić.
Katar nie jest grożny. Rządy od kataru do tej pory nie upadały.
Kaszubi lubią tabakę.
W Polsce tabaka niewątpliwie odcisnęła swoje piętno, gdyż została zauważona nawet przez poetę Adama Mickiewicza. W "Panu Tadeuszu" można bowiem znaleźć wiele scen, w których w centrum uwagi jest właśnie tabaka. Występuje w słynnej arii, w operze Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór". W Polsce tabaka jest szczególnie popularna na Pomorzu oraz na Śląsku. Wśród Kaszubów jest tradycyjną używką, natomiast śląscy górnicy często zażywają ją w kopalniach celem oczyszczenia dróg oddechowych.
Idąc tym tokiem rozumowania nasz premier ma prawo mieć katar.
Pomóc rządowi może jedynie tabaka z rogu. Tylko skąd teraz premier weźmie złoty róg z tabaką?

Złoty róg - symbol czynu i walki narodowowyzwoleńczej, mający ruszyć społeczeństwo do walki...

Wesele składa się z trzech aktów. Akt I jest aktem realistycznym, napisanym w konwencji komedii realistycznej, akt II jest natomiast aktemsymboliczno-wizyjnym, obie te konwencje przeplatają się w akcie trzecim.. Utwór ma budowę szopkową. Jest kontynuacją dramatów romantycznych. Przedstawia sytuację duchową narodu, nawiązując m.in. do rzezi galicyjskiej z 1846 r., wskazuje dlaczego Polacy nie potrafią wywalczyćniepodległości.

Do zadań CBA należy wykrywanie i zwalczanie nadużyć w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym,
walka z korupcją powiązaną z obrotem gospodarczym i obrotem papierami wartościowymi.
Formularz, który każdy może wypełnić jest >>> niezwykle prosty.

2009/06/09

Kręcenie Okrągłym Stołem

Z początkiem roku 1989 r. Polska stanęła przed widmem kolejnego, wielkiego wybuchu społecznego. Zgodnie z wcześniejszymi ostrzeżeniami socjologów i analityków sceny politycznej, wyraźnemu nasileniu uległ żywiołowy ruch strajkowy i protestacyjny na tle ekonomicznym >>> Przecieranie oczu przez Instytut Pamięci Narodowej...
"Ekipa Jaruzelskiego, nie rezygnując z kontroli nad najistotniejszymi narzędziami sprawowania władzy, postanowiła zbudować dla umiarkowanej części opozycji reglamentowane miejsce w systemie politycznym, a równocześnie przesunąć rzeczywiste centrum dyspozycji politycznej z Komitetu Centralnego PZPR do urzędu prezydenta, którym zostać miał Jaruzelski /.../".
/Materiał pochodzi z książki Antoniego Dudka „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990”, która powstała w ramach realizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN projektu badawczego „Władze PRL wobec kryzysów społecznych i opozycji demokratycznej w l. 1956-1989”/

2009/06/06

Fotodziennik

Posted by Picasa
Foto: Anna Beata Bohdziewicz
Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata – to samo, ale inaczej.
Na wystawie można obejrzeć 28 zdjęć z FOTODZIENNIKA, unikalnej kroniki, którą Anna Beata Bohdziewicz prowadzi od lat. Zdjęcia zrobione w 1989 roku przypominają nie tylko główne wydarzenia, ale także atmosferę i życie codzienne tego przełomowego w historii Polski roku. Co odróżnia relację Bohdziewicz od innych? To spojrzenie prywatne opatrzone osobistymi, często ironicznymi komentarzami autorki, pomieszanie prywatności z życiem publicznym i politycznym. Taka perspektywa sprawia, że z łatwością możemy relację artystki uznać za naszą własną >>> odwiedzając Galerię Jabłkowskich w Warszawie.

2009/05/27

Nie ma wolności!

Nie ma wolności. Foto: Z. Mac


Nie ma wolności bez "Solidarności".
Polskie "elyty" polityczne przez 20 lat w to nie uwierzyły.
Jak długo jeszcze trzeba będzie czekać na realizację 21 postulatów?

Co to takiego ta >>> wolność?

2009/05/23

Marsz Wyzwolenia Konopi

Posted by Picasa

Ty potrzymaj, ja pokruszę

Ręce mi opadły od słuchania głupot w wydaniu polytyków
Postanowiłem odpocząć przed manifą zaplanowaną na 23 maja 2009 r.,
o godzinie 15.00, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.
To może być jedyny, udany marsz wyzwolenia w tym roku.
Przed rokiem było ciekawie>>> trochę póżniej pod Sejmem.

Uprawa >>> konopii siewnych może uratować polską gospodarkę
a wielu polytyków wyrwać z chorób psychicznych.
Więcej luzu a mniej kłamstw drodzy państwo.



Prośba, w przyszłości proszę nie przenosić tego Marszu do Krakowa.

2009/05/03

Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów

Preambuła

    W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernichowski, wraz z stanami skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi.

    Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w nasze ręce jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przewidzianym wyraźną wolą nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają.

Komentarze zbędne i dzisiaj trochę nie na miejscu...

2009/03/17

Czyje słoneczko tej wiosny?

Wciąż nam powtarza Lisów gromadka
To wina PiS-u i ojca Tadka!
A gdy kadencja środek przekroczy,
trudno już będzie mydlić nią oczy.

No i ta śpiewka dla wielu ludzi
prędzej czy później w końcu się znudzi.
I już nie będzie znaczyć tak wiele
po latach rządów trzech czy też czterech.

Lecz jest metoda, nietrudna wcale,
jak lud omamić sprytnym PR-em.
I go oszukać w sposób dziecinny,
że winny to jest zawsze ktoś inny.

Co słowo cud właściwie znaczy?
Cud się nie udał winni Krzyżacy.
Że ze stoczniami problem jest spory?
Bo okupacja oraz rozbiory.

Kiedy Palikot znów coś tam bredzi?
Przyczyną Potop, a winni Szwedzi
Braku autostrad jaka przyczyna?
To PiS-u wina! To PiS-u wina!

Że znów korupcja w kraju rozkwita?
Winna jest czwarta RzeczPiSpolita!
Gdy z piłkarskiego Euro są nici?
Winni są Azja, Bohun i Kmicic.

Gdy Putin mało ma dla nas miłości?
Putin jest zły, bo PiS go rozzłościł!
Kiedy się Merkel chłodno uśmiecha?
To wina Jarka! To wina Lecha!

Wysokie ceny są tego lata?
Bo Wóz Drzymały oraz Hakata.
Gdy na granicach wciąż stoją TIR-y?
Wybuch wulkanu koło Antyli.

Że gospodarka ma się dość marnie?
Podczas lektury zasnął Latarnik.
W ten sposób każdy pomyśli i powie,
że Car jest dobry, źli ministrowie.

A gdy ktoś burknie, że coś jest nie tak,
zaraz go skarci pewna Gazeta.
I wreszcie nigdy nie będzie dość ci
cudnej miłości w dużej ilości.

I wreszcie dotrze Słoneczko Peru
do upragnionych bram Belwederu.
Lecz myśl mnie ciągle dręczy uparta
czy Słońce Peru to Słońce Karpat?

>>> Autor: Gruby.  Źródło: Dziennik.

W wielu sprawach jestem z Panem Panie Premierze. Jednak zbyt rzadko przypomina Pan sobie o co nam chodziło w '80.

Prezydent Lech Kaczyński gościł /.../ w Piotrkowie. Dla studentów Wyższej Szkoły Handlowej wygłosił wykład na temat "Aktualne problemy społeczno-gospodarcze i rola państwa w ich rozwiązywaniu". Mówił, że najważniejszą sprawą jest teraz zapobieżenie rosnącemu bezrobociu. To największa choroba Polski, rodząca inne, takie jak przestępczość czy patologie w rodzinach - mówił. Dodał, że Polsce grozi nawet 16-procentowe bezrobocie. - Będzie o 800 tys. więcej bezrobotnych niż teraz. Bezrobocie to jest nieszczęście. Będę starał się patronować wszystkiemu, co chroni w 100 lub 80 proc. miejsca pracy - obiecał, zapowiadając zwołanie wkrótce szczytu społecznego... Więcej >>>.

Ciekawe, czy Pan Premier słuchał tego wykładu?

2009/03/12

Towarzysko - biznesowy układ

Towarzysko - biznesowy układ stoworzony przez v-ce premiera Waldemara Pawlaka w języku polskim nazywamy >>> koterią.
Ja nazywam sitwą.
Czy to koteria, inaczej - sitwa? Niektórzy dziennikarze są "fe" >>> Dziennik

Co na to wszystko WIELKA SITWA?

2009/03/08

Serce wielu serc


Od 1984 kierował Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu. 15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operację na sercu, a w 1986 pierwszą w Polsce udaną transplantację serca /.../.
Znałem Pana Profesora od pierwszej operacji przeszczepu serca.  Powstał, niecodzienny jak na tamte czasy, film "Cudze serce", zrealizowany bezpośrednio w sali operacyjnej. Spotykaliśmy się niekiedy gdzieś na pojezierzu drawsko - pomorskim. Ulubionym miejscu "rybobrania" Pana Profesora.
Serce serc... Wielu serc... Pozostanie...

Dla mnie Pan Profesor >>> Zbigniew Religa
pozostaje najwybitniejszym polskim lekarzem i najuczciwszym politykiem XX i XXI wieku.
Zdzisław R. Mac

PS
- Jest panu dobrze?
 - Tak. Nie mam do siebie o nic pretensji, a to chyba najważniejsze.
Bo to, że kiedyś się upiłem czy coś podobnego, cóż to jest? /.../ Mam prawo być zadowolony z mojego życia. Być może mi nie uwierzycie, ale moje życie jest dokładnie takie, jakie chciałem mieć. Nie osiągnąłem wprawdzie w polityce tego, co sobie zaplanowałem, ale wiem dlaczego i się z tym godzę /.../. 
- Jest pan z tego życia dumny?
- Jestem.
Z.

2009/02/27

Ile wolności w nas pozostało?

Czy prawda jest nieśmiertelna?
Drugi z wyróżnionych "Krzesłem Dwudziestolecia" - Lech Wałęsa podkreślił, że nie wszystko się w ciągu ostatnich dekad udało. Aktywnego powrotu do polskiej polityki były prezydent jednak nie przewiduje, bo jego zdaniem - dzisiaj jest ona nudna.
Obaj tegoroczni laureaci zdobyli nagrody "The Warsaw Voice" po raz drugi. Lech Wałęsa otrzymał "Krzesło roku" w 1989, a Leszek Balcerowicz - w 1990 roku.
Załałem się łzami. Ze wzruszenia, oczywiście. Parada wolności trwa. Kryzys postępuje.

Prawda jest nieśmiertelna...
Niezależnie od przekonań namawiam do przyjęcia zaproszenia do wirtualnego pokoju księdza Jerzego Popiełuszki.
Wielu Jego WIELKICH poprzedników spędziło dużo czasu na krzesłach i taboretach przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Były "jedynie" odwórcone do góry nogami. Czy i kiedy zostaną przywołani z pamięci? WIELCY o nagrody, także w czasach UB i SB, nie upominali się. ONI upominali się o wolną Polskę.

Nic to... Pamiętajmy w trudnych czasach o murach i o księdzu Jerzym i o tym że wolność pozostaje w nas
i że od nas zależy czy z niej korzystamy.
---
P.S.
Znikające miasta... Osoby zainteresowane udziałem w filmie dok. o Kłominie koło Bornego Sulinowa, proszę o kontakt telefoniczny: +48 790808523 lub zgłoszenie e-mail, do 2009/03/03. Realizacja zdjęć: 2009/03/06 - 08. Miejsce zdjęć: Borne Sulinowo, Kłomino, Brzeźnica, Międzylesie, Nadarzyce. Kolejne terminy realizacji zdjęć także na stronach www.gk24.pl/forum. Film realizowany jest w cyklu dokumentalnym "Znikające miasta". Jego tytuł pochodzi od: "Znikające miasta. Borne Sulinowo. Kłomino.", Jerzego Rostkowskiego. Rok wydania: 2004. ISBN: 8373390324. Wydawnictwo CB. "Ta książka stanowi udokumentowane oskarżenie najwyższych władz o bezczynność i narażenie na najwyższe niebezpieczeństwo obywateli naszego kraju. Od tej chwili nikt nie będzie się tłumaczył, że nie wiedział co dzieje się w rejonie Bornego Sulinowa i Kłomina..." ZNIKAJĄCE MIASTA - DLACZEGO? Dziękuję za dotychczasowe zgłoszenia i przekazane materiały. Zdzisław R. Mac